Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Promocja książki Andrzeja Szelążka „Dzieci Wojny. Historie prawdziwe. Ocalić od zapomnienia” w Trzcińsku-Zdroju.

Utworzono dnia 13.06.2019
Czcionka:

Promocja książki Andrzeja Szelążka „Dzieci Wojny. Historie prawdziwe. Ocalić od zapomnienia” w Trzcińsku-Zdroju.

12 czerwca 2019 r. odbyło się spotkanie autorskie Andrzeja Szelążka promujące książkę „Dzieci Wojny. Historie prawdziwe. Ocalić od zapomnienia”. Autor mieszka w Brwicach, jest z wykształcenia leśnikiem, a obecnie Dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie. Gromadzenie materiału do książki zajęło autorowi trzy lata, a autorem ilustracji (rysunków) jest jego córka Aleksandra.

Wydarzenie zorganizowane przez Trzcińskie Centrum Kultury i Miejską Bibliotekę Publiczną w Trzcińsku-Zdroju cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkańców gminy i okolic.

Na spotkanie przybyli m.in.: zastępca burmistrza gminy Trzcińsko-Zdrój Barbara Ignaczak, małżonka burmistrza Anna Wróbel, wiceprzewodnicząca rady powiatu gryfińskiego Aleksandra Zielińska, przewodniczący rady miejskiej w Trzcińsku-Zdroju Robert Kowalski z małżonką. Gośćmi honorowymi byli członkowie Związku Polskich Dzieci Wojny z Myśliborza wraz z prezesem Andrzejem Cyprysem.

To dzięki ich inicjatywie, by ocalić od zapomnienia dziecięce przeżycia koszmaru II wojny światowej i lat powojennych, powstała ta książka. Książka zawiera wspomnienia 30 osób, przesiedleńców z dawnych polskich terenów na dzisiejszej zachodniej Ukrainie. Zamieszczono także kilka wspomnień opracowanych przez Andrzeja Krywalewicza.

Spotkanie rozpoczęło się od krótkiej prezentacji autora, który zaprosił zebranych do wyjścia na zewnątrz i zasadzenia „Dębu Pamięci Polskich Powojennych Osadników i Dzieci Wojny w gminie Trzcińsko-Zdrój”, z okazji 95-lecia powstania Lasów Państwowych. Sadzenie drzewka odbyło się przy dźwiękach rogu myśliwskiego.

Oprawę muzyczną spotkania przygotowali Elżbieta i Mariusz Moska. Publiczność wysłuchała poloneza Ogińskiego „Pożegnanie Ojczyzny”, który często towarzyszył repatriantom opuszczającym swoje domostwa. Zaprezentował się również zespół „Cogito” w wiązance pieśni patriotycznych. Głos zabierali kilkakrotnie członkowie Związku „Dzieci Wojny” m. in. Andrzej Cyprys.

Niespodzianką dla uczestników spotkania był tort, na którym widniała okładka promowanej książki. W czasie poczęstunku trwały dyskusje kuluarowe z autorem i bohaterami książki.  

 

 

 

 

 

 

Promocja książki Andrzeja Szelążka „Dzieci Wojny. Historie prawdziwe. Ocalić od zapomnienia”

Utworzono dnia 14.06.2019, 08:32

BIP

Zegar

Kalendarium

Lipiec 2019
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Pogoda

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 45

W poprzednim tygodniu: 43

W tym miesiącu: 119

W poprzednim miesiącu: 227

Wszystkich: 18225