Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Izba Pamięci

Czcionka:

IZBA PAMIĘCI

  • Historia młyna

Pierwszy dokument sporządzony przez margrafów brandenburskich (1240/42), z 13 lutego1281 roku, wspomina stare młyńskie prawo i mówi o pozwoleniu na budowę nowego młyna nad fosą miejską. Następna wiadomość pochodzi z 1621 roku i zawiera informacje o istnieniu najstarszego młyna wodnego w mieście, który należy do mistrza młynarskiego Wilchelma Fridricha. Wzniesiono go na miejscu jego starszego poprzednika, który zbudowany był przypuszczalnie z drewna. Budynek młyna od chwili jego powstania, był niejednokrotnie przebudowany, ale jego lokalizacja nie uległa zmianie. Bryła budynku pochodzi zapewne z początku XVII wieku, i nie wiele się zmieniła do czasów obecnych.

Młyn po I wojnie światowej został zmodernizowany i przestawiony z napędu wodnego na elektryczny.

Po zakończeniu II wojny światowej pierwsze polskie władze w miasteczku uruchomiły młyn i nie dopuściły do demontażu jego urządzeń przez Rosjan, którzy wywozili wszelkiego rodzaju urządzenia jako łup wojenny. Młyn działał do końca lat 60-tych. Początek lat siedemdziesiątych okazał się pechowy dla urządzeń młyna. Wstrzymano jego pracę a całe wyposażenie sprzedano na złom. Opustoszałe wnętrza w budynku przekształcono na magazyny w których gromadzono surowce wtórne, skupując je z terenu miasta i okolicy. Skup funkcjonował do końca lat 80-tych, po czym budynek zamknięto i chylił się ku upadkowi. W roku 1998 grupa pasjonatów historii miasta i okolic zainteresowała się niszczejącym budynkiem po starym młynie i rozpoczęła starania o jego uratowanie. Jesienią 2011 roku władze miasta zgromadziły odpowiednie fundusze i rozpoczął się długo oczekiwany remont, który zakończono pod koniec 2012 roku.

  • Remont młyna

Głównym inicjatorem tego zabytku było Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Trzcińskiej. Gmina Trzcińsko – Zdrój na remont budynku otrzymała 85% dofinansowania unijnego. Remont kosztował 400 tys. zł z czego wkład z kasy naszej Gminy to 106 tys. zł. Dodatkowo w trakcie prac remontowych Burmistrz postanowił wyremontować poddasze – koszt około 54 tys. zł, w której powstała sala konferencyjna.

  • Oficjalne otwarcie Izby Pamięci

22.11.2013r. odbyło się oficjalne otwarcie Izby Pamięci w Trzcińsku – Zdroju.

  • Pomieszczenia w Izbie Pamięci

Zrekonstruowano koło młyńskie, które kręci się, poruszane wodami Rurzycy. Przepływającą pod budynkiem rzeczkę widać przez szklaną podłogę i balkoniki. Na parterze zgromadzono wiele przedmiotów życia codziennego w dawnym Trzcińsku, zarówno niemieckim, jak i polskim.

Na parterze jest umiejscowiona wystawa etnograficzna, w której znajdują się eksponaty
ze zbiorów stowarzyszenia, szkół, biblioteki miejskiej. W gablotach znajdują się znaleziska z czasów prehistorycznych, z kancelarii Hitlera, która mieściła się przy Aleii Wolności oraz przedmioty, którymi się posługiwano. Na tablicach możemy zobaczyć opis powstania Trzcińska – Zdroju, opis kościołów znajdujących się na terenie gminy Trzcińska – Zdroju, na innych widzimy opis bram, baszt, murów.

Na I piętrze znajduje się wystawa geologiczna. Wystawa składa się z dwóch części: paleontologicznej, w której znajdują się skamieniałości flory i fauny oraz z części kamiennej, która jest poświęcona technice, rzeźbie i historii poznania budowy geologicznej obszaru epoki polodowcowej.

W gablotach omówione są najważniejsze skały występujące na naszym obszarze.

  • Wydarzenia

Od momentu otwarcia Izby Pamięci organizowane są wystawy prac pokonkursowych Polsko – Niemieckiego Festiwalu „Europa bez Granic”. Różnego rodzaju  konferencje, spotkania Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Trzcińskiej, Noc Muzeów, wycieczki dzieci i młodzieży, organizowane są lekcje historii oraz wszelkie dodatkowe wystawy

  •  Godziny otwarcia Izby Pamięci

Izbę Pamięci w Trzcińsku Zdroju można zwiedzać po wcześniejszym kontakcie telefonicznym z pracownikiem Trzcińskiego Centrum Kultury od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 16.00

W soboty i niedziele Izba Pamięci czynna indywidualnie, prosimy dzwonić z wyprzedzaniem minimum jedno tygodniowym.

Telefon kontaktowy 91 414 80 43


  

 

 

 

 

 

 

BIP

Zegar

Kalendarium

Lipiec 2019
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Pogoda

Imieniny